-->

пятница, 28 апреля 2017 г.

Звіт про роботу ГО «ІЕР» за 2016 рік.


Це перший річний звіт громадської організації "Інститут екосферної революції", яка була заснована мною у грудні 2015-го. Є певні досягнення відразу по кількох напрямках, але отриманий досвід свідчить про необхідність суттєвої трансформації стратегії та тактики подальшої діяльності.  

логотип організіації

   За перший рік свого існування ГО «ІЕР» підготувала 56 звернень, запитів на отримання інформації, заяв, листів з пропозиціями до різних органів влади. Організували та прийняли участь у декількох важливих заходах. Представник «ІЕР» увійшов до складу Громадської ради при Одеській обласній держадміністрації та очолив комітет освіти і науки ГР.   
   Головними досягненнями за звітний період можна вважати:
-       - Розробку проекту концепції реформи (трансформації) системи освіти, яка вже частково почала впливати на розвиток освіти в Україні;
-       - Провідна роль у сприянні скасування практики протизаконних 10% так званих «резервів» у освітній та медичній субвенціях з державного бюджету місцевому м. Одеси бюджету;
-       - Визнання у регіональному суспільстві однієї з провідних ролей представників «ІЕР» у сприянні позитивного розвитку ОСББ у Одесі;
-       - Провідна роль у сприянні прийняття розпорядження голови Одеської обласної держадміністрації № 788/А-2016 «Про затвердження норм витрат на проведення спортивних заходів місцевого рівня», згідно з яким ці витрати були збільшені приблизно в 4 рази;
-       - Підготовку англомовної презентації реформи проведення усіх основних змагань збірних команд з футболу на основі макету 214-сторінкової книги «Футбол через 10 років. На порозі найбільших змін з початку існування футболу».    
   План роботи на 2016-й рік в цілому виконано, однак це стосується більше «технічних» та локальних за своїм рівнем дій. Більшість проектів виконано тільки частково. При цьому по деяких напрямках план перевиконано та з’явилися нові напрямки роботи, які буди оформлені в окремі проекти.
   Отриманий досвід свідчить про необхідність суттєвої трансформації стратегії та тактики подальших дій.

   Тепер більш докладно. ГО «ІЕР» проводило роботу за такими проектами та напрямками.

      1.     Група проектів «Трансформація системи освіти»

Загальна мета групи проектів
-       - Розробка та постійне вдосконалення теоретичного концептуального фундаменту
переходу системи освіти на новий, 3-й глобальний рівень розвитку – «системно-особистісний». (Дослідження у цьому напрямку фактично вже розпочалися у спільноті, зокрема, Кеном Робінсоном з його баченням «органічної» освіти, концептом групи авторів «цифрового навчального середовища» тощо.
-       - Підготовка інших умов реалізації системно-особистісної освіти – матеріально-
технічного, зокрема, фінансового, кадрового тощо характеру.      
-       - Поступове, послідовне та системне впровадження системно-особистісної освіти в
світі.   

Склад:
1.1. Концепція реформи (трансформації) системи освіти (далі РСО)

Мета проекту
   Розробити концепцію реформи (трансформації) системи освіти рівня «Маніфесту системно-особистісної освіти» та відповідного пілотного проекту для однієї з областей України з урахуванням умови незмінного бюджету (його не збільшення)    

Розвинена мета проекту
   Розробити концепцію переходу світової системи освіти на системно-особистісний рівень розвитку.  

Хід реалізації:
- Розроблений проект «Концепція реформи (трансформації) системи освіти України на 2016-2029 рр. (Пілотний проект для Одеської області) (Маніфест системно-особистісної освіти)».

Одна з перших публікацій (перший варіант концепції)

- Проведено декілька презентацій концепції, зокрема, у Impact Hub Odessa, під час громадського обговорення візії нової української школи 13.06.2016 за участю міністра освіти України, заступнику міністра освіти П. Хобзею.

Громадське обговорення візії нової української школи (частина 2)

- Підготовлена відповідна курсова робота для надання у ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» АПН України.
- Подані пропозиції (зокрема, порівняльна таблиця на 25 аркушах) до проекту ЗУ «Про освіту»
- у МОН України почали говорити про нові ідеї та параметри стратегії розвитку нової української школи, яких не будо ані у «Концепції розвитку освіти України на 2015-2025 рр.» підготовленою при координації БФ «Інституту розвитку освіти» Г. Касьянова ані у інших програмних документах МОН. Наразі стратегія починає більше нагадувати нашу концепцію трансформації, але мова поки ще йде лише про 2 з 9 базових принципових моментів та і те лише частково. Тому у підсумку сьогодення «Нова українська школа»/«Реформа системи освіти» в Україні поки продовжує знаходитися ще у межах першого рівня системи координат, а для трансформації потрібно підніматися на третій.             

1.2.  Спартакіади.

Мета проекту
   Сприяти підвищенню рівня через системне впровадження 4 основних моментів:
- Незалежне суддівство будь-яких змагань;
- Нагородження переможців та призерів змагань щонайменше кубками, медалями та
грамотами;
- Введення системи заохочень для тренерів та учасників змагань та загальної
системи фінансування;
- Збалансування календарю змагань. По максимуму – проведення змагань завжди у
один час і передбачення запасних днів для випадків вимушених перенесень.    
   А також Сприяти вдосконаленню та збалансуванню багаторівневої системи проведення
спортивних змагань від шкільних до всеукраїнських. Іншими словами, наведення елементарного ладу у цій сфері - перш за все у переліку самих змагань, видів спорту, календарю, заохочень для учасників, забезпечення суддівства, відповідальних структур та системи фінансування.

Розвинена мета проекту
   Сприяти трансформації ролі фізичної культури у системі освіти насамперед через перехід до занять спортом кожного дня та загальної профілактичної охорони здоров’я школярів, використання сенситивних періодів тощо.

Хід реалізації:
- Провідна роль у сприянні прийняття розпорядження голови Одеської обласної держадміністрації № 788/А-2016 від 31.10.2016 р. «Про затвердження норм витрат на проведення спортивних заходів місцевого рівня», згідно з яким ці витрати були збільшені приблизно в 4 рази витрат на проведення спортивних заходів відповідно до вимог Постанов КМУ № 63 від 06.02.1992 р., № 689 від 18.09.2013 р., Наказів Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту № 144 від 27.01.2014 р., № 795 від 03.03.2016 р.

"О новых нормах расходов на школьные спортивные мероприятия." Виступ на радіо Серія Драганова

- на прикладі Приморського району м. Одеси вперше системно вирішене питання щодо бюджетного фінансування придбання нагородного матеріалу переможцям та призерам районних змагань Спартакіади школярів та Сокілу (Джури)  

1.3. Відкритий бюджет.

Мета проекту
   Сприяти впровадженню в Україні повністю відкритого, прозорого бюджету на усіх його рівнях та етапах від обговорення проекту бюджету до аудиту його виконання. Бюджет, зокрема, галузі освіти повинен бути відкритим, прозорим на усіх рівнях, структурованим, включаючи навчальні заклади та деталізованим.
   На першому етапі мета - входження України до топ-10 у рейтингах Open Budget Survey та Global Open Data Index. На другому - не тільки відповідність кращим світовим стандартам, а й, можливо, перевищення їх у напрямках повноти, прозорості, оперативності бюджетної інформації, зручності її використання як для чиновників, так і для усіх громадян, створенні зворотних зв’язків (інтеграції) з іншими галузями фінансової інформації, тощо.

Розвинена мета проекту
- Сприяння впровадженню багаторівневої відкритої системи підготовки бюджетних
запитів при формуванні бюджетів.
- Сприяння поступового впровадження загальних електронних он-лайн декларацій
про доходи та видатки для усіх громадян з одночасною розподіленою перехресною системою моніторингу для забезпечення рівності умов та близького до 100% запобігання зловживань.     

Хід реалізації:
- Завдяки в основному зусиллям робочої волонтерської групи «Реформа системи освіти» під головуванням Сергія Драганова при підтримці ГО «ІЕР» та ЗМІ скасовано протизаконні так звані «резерви» у бюджеті м. Одеса на 2016 рік освітній (86868,89 тис. грн.) та медичній (40000 тис. грн.) субвенцій з державного бюджету України місцевому бюджету м. Одеси. У підсумку галузь освіти м. Одеси отримала на 2016-2017 навчальний рік приблизно на 10-20% більше додатково бюджетних ресурсів ніж торік.
   У проекті бюджету на 2017 р. питання стосовно «резервів» навіть не порушувалося.  
- отримання та подальше оприлюднення у відкритий доступ казначейської інформації про видатки бюджету на освіту по всім 4 районам м. Одеси та по Одеській області. 

"РСО. Какие тайны скрываются в бюджетах школ Одессы?" Стаття блогу.

- численні пропозиції щодо видатків бюджету м. Одеси 2016 р. у галузі освіти (більше 20 відповідних заяв Департаменту освіти та науки та Управлінню з фізичної культури та спорту Одеської міської ради)
   Але при цьому слід зауважити, що останній пункт майже у повному обсязі не виконаний.  

          1.4. Інші заходи у галузі освіти.  

- організація участі 4-х представників комітету освіти і науки ГР при ООДА у перевірці підготовки шкіл м. Одеса до навчального року 2016-2017 Департаментом освіти та науки Одеської міської ради.  
- заява щодо приведення у відповідність Постанові КМУ № 65 від 01.03.2014 р. Розпорядження Одеського міського голови №47 від 25.01.2016 р. «Про заходи щодо збалансування бюджету м. Одеси, економного та раціонального використання бюджетних коштів»
- підготовлені пропозиції Департаментам освіти і науки ООДА та освіти та науки Одеської міської ради щодо системного усунення деяких існуючих недоліків та проблем в галузі освіти області, сприяння переходу розвитку освіти до проведення дійсної реформи системи освіти в Одеській області, як можливої пілотної частини реформи Всеукраїнської (10 пунктів)

      2.    Сприяння створенню ОСББ.

Мета проекту
   Сприяти створенню та оптимальному розвитку ОСББ у м. Одеса, веденню у них повістю прозорої бухгалтерії, забезпеченню рівності умов та конкурентності при виборі управляючих компаній, якості надання послуг, юридичного захисту інтересів тощо.  

Розвинена мета проекту
   Сприяти включенню активних громадян ОСББ у розвиток громадянської мережі. 

Хід реалізації:
- Проведено 48 безкоштовних семінарів з утворення ОСББ при підтримці партії «Самопоміч» у приміщені БЦ «Адміральський», Адміральський проспект, 34. Семінари відвідали понад 700 активістів 

Один з семінарів зі створення ОСББ 

- Надано декілька тисяч консультацій з різних питань стосовно створення ОСББ.
- Проведено майже 100 зборів зі створення ОСББ на прохання мешканців багатоповерхових будинків, зокрема, 4 у м. Чорноморськ
- Створено «Асоціацію сприяння розвитку самоврядування»

3.     Футбол.

Мета проекту
   Якнайшвидше впровадження у повному обсязі проведення усіх головних футбольних змагань згідно з пропонованим новим форматом.
   При реалізації можуть бути певні відмінності від теорії, але основні ідеї покладені в її основу, за свідченням фахівців розкриті правильно та складають оптимальну збалансовану систему, яка здатна значно покращити параметри проведення змагань, зокрема, комерційні.   

Хід реалізації:
   На основі макету 214-сторінкової книги «Футбол через 10 років. На порозі найбільших змін з початку існування футболу», який був вперше презентований ще у травні 2015 року на одному з Одеських телеканалів,  підготовлена англомовна презентація реформи проведення усіх основних змагань збірних команд з футболу.

Draganov "Футбол через 10 лет. На пороге самых больших системных изменений с момента появления игры"
   
   Але ніяких інших заходів щодо цього проекту за звітний період проведено не було.    

      4.     Громадські ради.

Мета проекту
   Вдосконалення системи громадянських рад як вертикалі влади. На першому етапі сприяння внесенню у Постанову КМУ № 996 від 3.10.2010 року «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» наступних ключових моментів:
- забезпечення вільного вступу до ГР (зняття обмеження у 35 членів);
- введення обов’язковості річних (та при вступу) публічних звітів, зокрема, фінансових, для усіх членів ГР;
- перетворення ГР на постійно діючи органи з вільною ротацією складу, щорічними перевиборами керівного складу та обмеженням 2-ма річними строками поспіль зайняття посади голови ГР;
- введення нормативів бюджетного фінансування діяльності голови, секретаріату, інформаційно-ревізійного органу ГР.  

Розвинена мета проекту
   Поступова розбудова громадянської мережі

Хід реалізації:
- участь у роботі робочої групи «По доопрацюванню Положення та Регламенту ГР при ООДА»


- створення ініціативної робочої групи «По вдосконаленню правил відкритої комунікаційної системи та впровадженню її у роботу ГР при ООДА» (громадянська мережа)


   Незважаючи на дуже сприятливе ставлення з боку деяких представників громадськості та, навіть, намагання певних осіб присвоїти собі ідеї та початкові розробки громадської мережі, обидва клани, на які фактично розкололась громадська рада при ООДА, виявились повністю неспроможними для переходу на відкритий та рівноправний рівень співпраці.         

      5.     Концепція екосферного розвитку.

Мета проекту
   Розробка всеохоплюючої концепції та ідеології екосферного розвитку.

Розвинена мета проекту
   Системне впровадження переходу розвитку Земної цивілізації на екосферний рівень розвитку найбільш оптимальним шляхом   

Хід реалізації:
   У теоретичному плані найбільше просування досліджень відчувалось за напрямками освіти та соціальної сфери, а саме:
- новий, 3-й рівень системи освіти;
- безумовний молодіжний (можливо, також, дитячий) капітал;
- екосферна трансформація пенсійної системи;
- з’явилась ідея громадянської мережі.

   Висновки.


   Чи вдалим був 2016-й рік для втілення мети і завдань «ІЕР»? 
   Якщо подивиться з боку того, що треба робити для початку і розвитку екосферної революції і підготовки умов для забезпечення їх найбільш оптимального проведення, а також враховуючи обмаль часу для цього, то рік слід вважати вкрай невдалим. Просування вперед ані у практичному, ані у теоретичному плані майже не відчувалося, а отриманий досвід намагання співробітництва з державно-бюрократичною та громадсько-політичною системами України мав переважно негативний відтінок. 
   З огляду на це, стратегія подальшого розвитку потребує суттєвого переформатування, зокрема це стосується плану на 2017-й рік.  



Комментариев нет:

Отправить комментарий